5KP36CA-AT/TR13
DigiKey Part Number
13-5KP36CA-AT/TR13TR-ND - Tape & Reel (TR)
13-5KP36CA-AT/TR13CT-ND - Cut Tape (CT)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
5KP36CA-AT/TR13
Description
TVS DIODE 36VWM 58.1VC P600
Manufacturer Standard Lead Time
33 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
58.1V Clamp 87.8A Ipp Tvs Diode Through Hole P600
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
87.8A
Mfr
Power - Peak Pulse
5000W (5kW)
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Part Status
Active
Grade
Automotive
Type
Zener
Qualification
AEC-Q101
Bidirectional Channels
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
36V
Voltage - Breakdown (Min)
40V
Supplier Device Package
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
58.1V