5KP30CA-AT/TR13
DigiKey Part Number
13-5KP30CA-AT/TR13TR-ND - Tape & Reel (TR)
13-5KP30CA-AT/TR13CT-ND - Cut Tape (CT)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
5KP30CA-AT/TR13
Manufacturer Standard Lead Time
33 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
48.4V Clamp 105.4A Ipp Tvs Diode Through Hole P600
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
105.4A
Mfr
Power - Peak Pulse
5000W (5kW)
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Part Status
Active
Grade
Automotive
Type
Zener
Qualification
AEC-Q101
Bidirectional Channels
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
30V
Voltage - Breakdown (Min)
33.3V
Supplier Device Package
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
48.4V