5KP250CA/B is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Direct
YAGEO
In Stock: 0
Datasheet
425V Clamp 12A Ipp Tvs Diode Through Hole P600
5KP250CA/B
DigiKey Part Number
13-5KP250CA/BTB-ND - Tape & Box (TB)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
5KP250CA/B
Description
TVS DIODE 250VWM 425VC P600
Manufacturer Standard Lead Time
32 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
425V
Mfr
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
12A
Series
Power - Peak Pulse
5000W (5kW)
Packaging
Tape & Box (TB)
Active
Applications
General Purpose
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Bidirectional Channels
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
250V
Voltage - Breakdown (Min)
277V