5KP20CA/B
DigiKey Part Number
13-5KP20CA/BCT-ND - Cut Tape (CT)
13-5KP20CA/BTB-ND - Tape & Box (TB)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
5KP20CA/B
Manufacturer Standard Lead Time
32 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
32.4V Clamp 157.4A Ipp Tvs Diode Through Hole P600
Category
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
32.4V
Mfr
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
157.4A
Series
Power - Peak Pulse
5000W (5kW)
Packaging
Cut Tape (CT)
Tape & Box (TB)
Active
Applications
General Purpose
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Bidirectional Channels
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
20V
Voltage - Breakdown (Min)
22.2V