5KP16A-AT/B
DigiKey Part Number
13-5KP16A-AT/BCT-ND - Cut Tape (CT)
13-5KP16A-AT/BTB-ND - Tape & Box (TB)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
5KP16A-AT/B
Description
TVS DIODE 16VWM 26VC P600
Manufacturer Standard Lead Time
33 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
26V Clamp 196.2A Ipp Tvs Diode Through Hole P600
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
196.2A
Mfr
Power - Peak Pulse
5000W (5kW)
Packaging
Cut Tape (CT)
Tape & Box (TB)
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Part Status
Active
Grade
Automotive
Type
Zener
Qualification
AEC-Q101
Unidirectional Channels
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
16V
Voltage - Breakdown (Min)
17.8V
Supplier Device Package
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
26V