5KP15A-AT/TR13 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Direct
YAGEO
In Stock: 295
Datasheet
24.4V Clamp 209A Ipp Tvs Diode Through Hole P600
5KP15A-AT/TR13
DigiKey Part Number
13-5KP15A-AT/TR13TR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
5KP15A-AT/TR13
Description
TVS DIODE 15VWM 24.4VC P600
Manufacturer Standard Lead Time
33 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
209A
Mfr
Power - Peak Pulse
5000W (5kW)
Packaging
Tape & Reel (TR)
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Part Status
Active
Grade
Automotive
Type
Zener
Qualification
AEC-Q101
Unidirectional Channels
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
15V
Voltage - Breakdown (Min)
16.7V
Supplier Device Package
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
24.4V