5KP120A/TR13 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Direct
YAGEO
In Stock: 285
Datasheet
193V Clamp 26.4A Ipp Tvs Diode Through Hole P600
5KP120A/TR13
DigiKey Part Number
13-5KP120A/TR13TR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
5KP120A/TR13
Manufacturer Standard Lead Time
32 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
193V
Mfr
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
26.4A
Series
Power - Peak Pulse
5000W (5kW)
Active
Applications
General Purpose
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
120V
Voltage - Breakdown (Min)
133V