5KP11A/TR13 is available for purchase but is not normally stocked.
Datasheet
18.2V Clamp 280.2A Ipp Tvs Diode Through Hole P600
5KP11A/TR13
DigiKey Part Number
13-5KP11A/TR13TR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
5KP11A/TR13
Description
TVS DIODE 11VWM 18.2VC P600
Manufacturer Standard Lead Time
32 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
18.2V
Mfr
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
280.2A
Series
Power - Peak Pulse
5000W (5kW)
Active
Applications
General Purpose
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Unidirectional Channels
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
11V
Voltage - Breakdown (Min)
12.2V