561KH07J-FTR is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
YAGEO
In Stock: 0
Parametric Equivalent
YAGEO
In Stock: 0
560 V 1.75 kA Varistor 1 Circuit Through Hole Disc 7mm
561KH07J-FTR
DigiKey Part Number
13-561KH07J-FTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
561KH07J-FTR
Description
VARISTOR 560V 1.75KA DISC 7MM
Manufacturer Standard Lead Time
21 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Varistor Voltage (Max)
616 V
Manufacturer
Current - Surge
1.75 kA
Series
Energy
49J
Packaging
Tape & Reel (TR)
Part Status
Active
Capacitance @ Frequency
90 pF @ 1 kHz
Maximum AC Volts
350 V
Operating Temperature
-40°C ~ 140°C (TA)
Maximum DC Volts
460 V
Varistor Voltage (Min)
504 V
Package / Case
Disc 7mm
Varistor Voltage (Typ)
560 V