561KH05-OTR
DigiKey Part Number
13-561KH05-OTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
561KH05-OTR
Description
VARISTOR 560V 800A DISC 5MM
Customer Reference
Detailed Description
560 V 800 A Varistor 1 Circuit Through Hole Disc 5mm
Category
Varistor Voltage (Max)
616 V
Current - Surge
800 A
Series
Energy
24J
Packaging
Tape & Reel (TR)
Part Status
Obsolete
Capacitance @ Frequency
45 pF @ 1 kHz
Maximum AC Volts
350 V
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C (TA)
Maximum DC Volts
460 V
Varistor Voltage (Min)
504 V
Package / Case
Disc 5mm
Varistor Voltage (Typ)
560 V