561KD05-TR is available for purchase but is not normally stocked.
In Stock: 0
560 V 400 A Varistor 1 Circuit Through Hole Disc 5mm
561KD05-TR
DigiKey Part Number
13-561KD05-TR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
561KD05-TR
Description
VARISTOR 560V 400A DISC 5MM
Detailed Description
Category
Varistor Voltage (Max)
616 V
Manufacturer
Current - Surge
400 A
Series
Energy
16.8J
Capacitance @ Frequency
45 pF @ 1 kHz
Maximum AC Volts
350 V
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C (TA)
Maximum DC Volts
460 V
Varistor Voltage (Min)
504 V
Package / Case
Disc 5mm
Varistor Voltage (Typ)
560 V