560KH20J-F
DigiKey Part Number
13-560KH20J-F-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
560KH20J-F
Description
VARISTOR 56V 3KA DISC 20MM
Customer Reference
Detailed Description
56 V 3 kA Varistor 1 Circuit Through Hole Disc 20mm
Category
Varistor Voltage (Max)
62 V
Current - Surge
3 kA
Series
Energy
44J
Packaging
Bulk
Capacitance @ Frequency
6500 pF @ 1 kHz
Maximum AC Volts
35 V
Operating Temperature
-40°C ~ 140°C (TA)
Maximum DC Volts
45 V
Varistor Voltage (Min)
50 V
Package / Case
Disc 20mm
Varistor Voltage (Typ)
56 V