560KH10J-FTR
DigiKey Part Number
13-560KH10J-FTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
560KH10J-FTR
Description
VARISTOR 56V 1KA DISC 10MM
Customer Reference
Detailed Description
56 V 1 kA Varistor 1 Circuit Through Hole Disc 10mm
Category
Varistor Voltage (Max)
62 V
Manufacturer
YAGEO
Current - Surge
1 kA
Series
Energy
13J
Packaging
Tape & Reel (TR)
Number of Circuits
1
Part Status
Obsolete
Capacitance @ Frequency
1800 pF @ 1 kHz
Maximum AC Volts
35 V
Operating Temperature
-40°C ~ 140°C (TA)
Maximum DC Volts
45 V
Mounting Type
Through Hole
Varistor Voltage (Min)
50 V
Package / Case
Disc 10mm
Varistor Voltage (Typ)
56 V