560KH10-TB | |
|---|---|
DigiKey Part Number | 13-560KH10-TB-ND - Tape & Box (TB) |
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | 560KH10-TB |
Description | VARISTOR 56V 500A DISC 10MM |
Customer Reference | |
Detailed Description | 56 V 500 A Varistor 1 Circuit Through Hole Disc 10mm |
Category | Varistor Voltage (Max) 62 V |
Manufacturer YAGEO | Current - Surge 500 A |
Series | Energy 7J |
Packaging Tape & Box (TB) | Number of Circuits 1 |
Part Status Obsolete | Capacitance @ Frequency 1800 pF @ 1 kHz |
Maximum AC Volts 35 V | Operating Temperature -40°C ~ 140°C (TA) |
Maximum DC Volts 45 V | Mounting Type Through Hole |
Varistor Voltage (Min) 50 V | Package / Case Disc 10mm |
Varistor Voltage (Typ) 56 V |