560KD14-OTB is available for purchase but is not normally stocked.
YAGEO
In Stock: 422
In Stock: 0
56 V 1 kA Varistor 1 Circuit Through Hole Disc 14mm
560KD14-OTB
DigiKey Part Number
13-560KD14-OTB-ND - Tape & Box (TB)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
560KD14-OTB
Description
VARISTOR 56V 1KA DISC 14MM
Detailed Description
Category
Varistor Voltage (Max)
62 V
Manufacturer
Current - Surge
1 kA
Series
Energy
11J
Packaging
Tape & Box (TB)
Capacitance @ Frequency
3600 pF @ 1 kHz
Maximum AC Volts
35 V
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C (TA)
Maximum DC Volts
45 V
Varistor Voltage (Min)
50 V
Package / Case
Disc 14mm
Varistor Voltage (Typ)
56 V