511KH20J-FP7.5 is available for purchase but is not normally stocked.
In Stock: 0
510 V 10 kA Varistor 1 Circuit Through Hole Disc 20mm
511KH20J-FP7.5
DigiKey Part Number
13-511KH20J-FP7.5-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
511KH20J-FP7.5
Description
VARISTOR 510V 10KA DISC 20MM
Detailed Description
Category
Varistor Voltage (Max)
561 V
Manufacturer
Current - Surge
10 kA
Series
Energy
360J
Packaging
Bulk
Capacitance @ Frequency
780 pF @ 1 kHz
Maximum AC Volts
320 V
Operating Temperature
-40°C ~ 140°C (TA)
Maximum DC Volts
415 V
Varistor Voltage (Min)
459 V
Package / Case
Disc 20mm
Varistor Voltage (Typ)
510 V