5.0SMDJ48A-AT/7 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Direct
YAGEO
In Stock: 0
Datasheet
77.4V Clamp 64.7A Ipp Tvs Diode Surface Mount DO-214AB (SMC)
DO-214AB
5.0SMDJ48A-AT/7
DigiKey Part Number
13-5.0SMDJ48A-AT/7TR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
5.0SMDJ48A-AT/7
Description
TVS DIODE 48VWM 77.4VC DO214AB
Manufacturer Standard Lead Time
32 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
64.7A
Mfr
Power - Peak Pulse
5000W (5kW)
Series
Power Line Protection
No
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Part Status
Active
Grade
Automotive
Type
Zener
Qualification
AEC-Q101
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
48V
Voltage - Breakdown (Min)
53.3V
Supplier Device Package
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
77.4V