471KH05-TR
DigiKey Part Number
13-471KH05-TR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
471KH05-TR
Description
VARISTOR 470V 800A DISC 5MM
Customer Reference
Detailed Description
470 V 800 A Varistor 1 Circuit Through Hole Disc 5mm
Category
Varistor Voltage (Max)
517 V
Current - Surge
800 A
Series
Energy
21J
Packaging
Tape & Reel (TR)
Part Status
Obsolete
Capacitance @ Frequency
55 pF @ 1 kHz
Maximum AC Volts
300 V
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C (TA)
Maximum DC Volts
385 V
Varistor Voltage (Min)
423 V
Package / Case
Disc 5mm
Varistor Voltage (Typ)
470 V