471KD20-P7.5
DigiKey Part Number
13-471KD20-P7.5-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
471KD20-P7.5
Description
VARISTOR 470V 6.5KA DISC 20MM
Detailed Description
470 V 6.5 kA Varistor 1 Circuit Through Hole Disc 20mm
Category
Varistor Voltage (Max)
517 V
Current - Surge
6.5 kA
Series
Energy
204J
Capacitance @ Frequency
850 pF @ 1 kHz
Maximum AC Volts
300 V
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C (TA)
Maximum DC Volts
385 V
Varistor Voltage (Min)
423 V
Package / Case
Disc 20mm
Varistor Voltage (Typ)
470 V