470KH14-FP10
DigiKey Part Number
13-470KH14-FP10-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
470KH14-FP10
Description
VARISTOR 47V 1KA DISC 14MM
Customer Reference
Detailed Description
47 V 1 kA Varistor 1 Circuit Through Hole Disc 14mm
Category
Varistor Voltage (Max)
52 V
Current - Surge
1 kA
Series
Energy
10J
Packaging
Bulk
Capacitance @ Frequency
4300 pF @ 1 kHz
Maximum AC Volts
30 V
Operating Temperature
-40°C ~ 140°C (TA)
Maximum DC Volts
38 V
Varistor Voltage (Min)
42 V
Package / Case
Disc 14mm
Varistor Voltage (Typ)
47 V