470KH10J-F
DigiKey Part Number
13-470KH10J-F-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
470KH10J-F
Description
VARISTOR 47V 1KA DISC 10MM
Customer Reference
Detailed Description
47 V 1 kA Varistor 1 Circuit Through Hole Disc 10mm
Category
Varistor Voltage (Max)
52 V
Current - Surge
1 kA
Series
Energy
11J
Packaging
Bulk
Capacitance @ Frequency
2100 pF @ 1 kHz
Maximum AC Volts
30 V
Operating Temperature
-40°C ~ 140°C (TA)
Maximum DC Volts
38 V
Varistor Voltage (Min)
42 V
Package / Case
Disc 10mm
Varistor Voltage (Typ)
47 V