431KH10J-F is available for purchase but is not normally stocked.
In Stock: 0
430 V 3.5 kA Varistor 1 Circuit Through Hole Disc 10mm
431KH10J-F
DigiKey Part Number
13-431KH10J-F-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
431KH10J-F
Description
VARISTOR 430V 3.5KA DISC 10MM
Detailed Description
Category
Varistor Voltage (Max)
473 V
Manufacturer
Current - Surge
3.5 kA
Series
Energy
80J
Packaging
Bulk
Capacitance @ Frequency
230 pF @ 1 kHz
Maximum AC Volts
275 V
Operating Temperature
-40°C ~ 140°C (TA)
Maximum DC Volts
350 V
Varistor Voltage (Min)
387 V
Package / Case
Disc 10mm
Varistor Voltage (Typ)
430 V