431KH05J
DigiKey Part Number
13-431KH05J-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
431KH05J
Description
VARISTOR 430V 800A DISC 5MM
Customer Reference
Detailed Description
430 V 800 A Varistor 1 Circuit Through Hole Disc 5mm
Category
Varistor Voltage (Max)
473 V
Manufacturer
YAGEO
Current - Surge
800 A
Series
Energy
20J
Packaging
Bulk
Number of Circuits
1
Part Status
Obsolete
Capacitance @ Frequency
60 pF @ 1 kHz
Maximum AC Volts
275 V
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C (TA)
Maximum DC Volts
350 V
Mounting Type
Through Hole
Varistor Voltage (Min)
387 V
Package / Case
Disc 5mm
Varistor Voltage (Typ)
430 V