431KD14J-FP10TR
DigiKey Part Number
13-431KD14J-FP10TR-ND - Tape & Reel (TR)
13-431KD14J-FP10TRCT-ND - Cut Tape (CT)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
431KD14J-FP10TR
Description
VARISTOR 430V 6KA DISC 14MM
Detailed Description
430 V 6 kA Varistor 1 Circuit Through Hole Disc 14mm
Category
Varistor Voltage (Max)
473 V
Current - Surge
6 kA
Series
Energy
155J
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Capacitance @ Frequency
460 pF @ 1 kHz
Maximum AC Volts
275 V
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C (TA)
Maximum DC Volts
350 V
Varistor Voltage (Min)
387 V
Package / Case
Disc 14mm
Varistor Voltage (Typ)
430 V