3KP7.5CA/B is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Direct
YAGEO
In Stock: 0
Datasheet
12.9V Clamp 232.6A Ipp Tvs Diode Through Hole P600
3KP7.5CA/B
DigiKey Part Number
13-3KP7.5CA/BTB-ND - Tape & Box (TB)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
3KP7.5CA/B
Description
TVS DIODE 7.5VWM 12.9VC P600
Manufacturer Standard Lead Time
32 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
12.9V
Mfr
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
232.6A
Series
Power - Peak Pulse
3000W (3kW)
Packaging
Tape & Box (TB)
Part Status
Active
Applications
General Purpose
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Bidirectional Channels
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
7.5V
Voltage - Breakdown (Min)
8.33V