3KP28CA-AT/B is available for purchase but is not normally stocked.
Datasheet
45.4V Clamp 66.1A Ipp Tvs Diode Through Hole P600
3KP28CA-AT/B
DigiKey Part Number
13-3KP28CA-AT/BTB-ND - Tape & Box (TB)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
3KP28CA-AT/B
Description
TVS DIODE 28VWM 45.4VC P600
Manufacturer Standard Lead Time
33 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
66.1A
Mfr
Power - Peak Pulse
3000W (3kW)
Packaging
Tape & Box (TB)
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Part Status
Active
Grade
Automotive
Type
Zener
Qualification
AEC-Q101
Bidirectional Channels
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
28V
Voltage - Breakdown (Min)
31.1V
Supplier Device Package
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
45.4V