3KP160CA/TR13 is available for purchase but is not normally stocked.
Datasheet
259V Clamp 11.6A Ipp Tvs Diode Through Hole P600
3KP160CA/TR13
DigiKey Part Number
13-3KP160CA/TR13TR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
3KP160CA/TR13
Description
TVS DIODE 160VWM 259VC P600
Manufacturer Standard Lead Time
32 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
259V
Mfr
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
11.6A
Series
Power - Peak Pulse
3000W (3kW)
Packaging
Tape & Reel (TR)
Active
Applications
General Purpose
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Bidirectional Channels
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
160V
Voltage - Breakdown (Min)
178V