391KD05J-FTR is available for purchase but is not normally stocked.
In Stock: 0
390 V 800 A Varistor 1 Circuit Through Hole Disc 5mm
391KD05J-FTR
DigiKey Part Number
13-391KD05J-FTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
391KD05J-FTR
Description
VARISTOR 390V 800A DISC 5MM
Detailed Description
Category
Varistor Voltage (Max)
429 V
Manufacturer
Current - Surge
800 A
Series
Energy
17J
Packaging
Tape & Reel (TR)
Capacitance @ Frequency
65 pF @ 1 kHz
Maximum AC Volts
250 V
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C (TA)
Maximum DC Volts
320 V
Varistor Voltage (Min)
351 V
Package / Case
Disc 5mm
Varistor Voltage (Typ)
390 V