391KD05-FTB is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
YAGEO
In Stock: 0
Parametric Equivalent
YAGEO
In Stock: 0
390 V 400 A Varistor 1 Circuit Through Hole Disc 5mm
391KD05-FTB
DigiKey Part Number
13-391KD05-FTB-ND - Tape & Box (TB)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
391KD05-FTB
Description
VARISTOR 390V 400A DISC 5MM
Manufacturer Standard Lead Time
20 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Varistor Voltage (Max)
429 V
Manufacturer
Current - Surge
400 A
Series
Energy
12J
Packaging
Tape & Box (TB)
Number of Circuits
1
Part Status
Active
Capacitance @ Frequency
65 pF @ 1 kHz
Maximum AC Volts
250 V
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C (TA)
Maximum DC Volts
320 V
Mounting Type
Through Hole
Varistor Voltage (Min)
351 V
Package / Case
Disc 5mm
Varistor Voltage (Typ)
390 V