390KH20-FP7.5TR
DigiKey Part Number
13-390KH20-FP7.5TR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
390KH20-FP7.5TR
Description
VARISTOR 39V 2KA DISC 20MM
Customer Reference
Detailed Description
39 V 2 kA Varistor 1 Circuit Through Hole Disc 20mm
Category
Varistor Voltage (Max)
43 V
Current - Surge
2 kA
Series
Energy
26J
Packaging
Tape & Reel (TR)
Capacitance @ Frequency
8500 pF @ 1 kHz
Maximum AC Volts
25 V
Operating Temperature
-40°C ~ 140°C (TA)
Maximum DC Volts
31 V
Varistor Voltage (Min)
35 V
Package / Case
Disc 20mm
Varistor Voltage (Typ)
39 V