390KH14J-FTR
DigiKey Part Number
13-390KH14J-FTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
390KH14J-FTR
Description
VARISTOR 39V 2KA DISC 14MM
Customer Reference
Detailed Description
39 V 2 kA Varistor 1 Circuit Through Hole Disc 14mm
Category
Varistor Voltage (Max)
43 V
Current - Surge
2 kA
Series
Energy
13J
Packaging
Tape & Reel (TR)
Capacitance @ Frequency
5100 pF @ 1 kHz
Maximum AC Volts
25 V
Operating Temperature
-40°C ~ 140°C (TA)
Maximum DC Volts
31 V
Varistor Voltage (Min)
35 V
Package / Case
Disc 14mm
Varistor Voltage (Typ)
39 V