390KH10J
DigiKey Part Number
13-390KH10J-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
390KH10J
Description
VARISTOR 39V 1KA DISC 10MM
Customer Reference
Detailed Description
39 V 1 kA Varistor 1 Circuit Through Hole Disc 10mm
Category
Varistor Voltage (Max)
43 V
Manufacturer
YAGEO
Current - Surge
1 kA
Series
Energy
9J
Packaging
Bulk
Number of Circuits
1
Part Status
Obsolete
Capacitance @ Frequency
2400 pF @ 1 kHz
Maximum AC Volts
25 V
Operating Temperature
-40°C ~ 140°C (TA)
Maximum DC Volts
31 V
Mounting Type
Through Hole
Varistor Voltage (Min)
35 V
Package / Case
Disc 10mm
Varistor Voltage (Typ)
39 V