390KD20-OTR is available for purchase but is not normally stocked.
YAGEO
In Stock: 500
In Stock: 0
39 V 2 kA Varistor 1 Circuit Through Hole Disc 20mm
390KD20-OTR
DigiKey Part Number
13-390KD20-OTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
390KD20-OTR
Description
VARISTOR 39V 2KA DISC 20MM
Detailed Description
Category
Varistor Voltage (Max)
43 V
Manufacturer
Current - Surge
2 kA
Series
Energy
26J
Packaging
Tape & Reel (TR)
Capacitance @ Frequency
8500 pF @ 1 kHz
Maximum AC Volts
25 V
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C (TA)
Maximum DC Volts
31 V
Varistor Voltage (Min)
35 V
Package / Case
Disc 20mm
Varistor Voltage (Typ)
39 V