390KD14-FTB is available for purchase but is not normally stocked.
YAGEO
In Stock: 74
In Stock: 0
39 V 1 kA Varistor 1 Circuit Through Hole Disc 14mm
390KD14-FTB
DigiKey Part Number
13-390KD14-FTB-ND - Tape & Box (TB)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
390KD14-FTB
Description
VARISTOR 39V 1KA DISC 14MM
Detailed Description
Category
Varistor Voltage (Max)
43 V
Manufacturer
Current - Surge
1 kA
Series
Energy
8.6J
Packaging
Tape & Box (TB)
Capacitance @ Frequency
5100 pF @ 1 kHz
Maximum AC Volts
25 V
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C (TA)
Maximum DC Volts
31 V
Varistor Voltage (Min)
35 V
Package / Case
Disc 14mm
Varistor Voltage (Typ)
39 V