390KD10-TR is available for purchase but is not normally stocked.
In Stock: 0
Bourns Inc.
Datasheet
Bourns Inc.
Datasheet
39 V 500 A Varistor 1 Circuit Through Hole Disc 10mm
390KD10-TR
DigiKey Part Number
13-390KD10-TR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
390KD10-TR
Description
VARISTOR 39V 500A DISC 10MM
Detailed Description
Category
Varistor Voltage (Max)
43 V
Manufacturer
Current - Surge
500 A
Series
Energy
4.6J
Packaging
Tape & Reel (TR)
Capacitance @ Frequency
2400 pF @ 1 kHz
Maximum AC Volts
25 V
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C (TA)
Maximum DC Volts
31 V
Varistor Voltage (Min)
35 V
Package / Case
Disc 10mm
Varistor Voltage (Typ)
39 V