361KH20-FP7.5TR is available for purchase but is not normally stocked.
In Stock: 0
360 V 6.5 kA Varistor 1 Circuit Through Hole Disc 20mm
361KH20-FP7.5TR
DigiKey Part Number
13-361KH20-FP7.5TR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
361KH20-FP7.5TR
Description
VARISTOR 360V 6.5KA DISC 20MM
Detailed Description
Category
Varistor Voltage (Max)
396 V
Manufacturer
Current - Surge
6.5 kA
Series
Energy
163J
Packaging
Tape & Reel (TR)
Capacitance @ Frequency
1100 pF @ 1 kHz
Maximum AC Volts
230 V
Operating Temperature
-40°C ~ 140°C (TA)
Maximum DC Volts
300 V
Varistor Voltage (Min)
324 V
Package / Case
Disc 20mm
Varistor Voltage (Typ)
360 V