361KH05J
DigiKey Part Number
13-361KH05J-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
361KH05J
Description
VARISTOR 360V 800A DISC 5MM
Customer Reference
Detailed Description
360 V 800 A Varistor 1 Circuit Through Hole Disc 5mm
Category
Varistor Voltage (Max)
396 V
Manufacturer
YAGEO
Current - Surge
800 A
Series
Energy
16J
Packaging
Bulk
Number of Circuits
1
Part Status
Obsolete
Capacitance @ Frequency
70 pF @ 1 kHz
Maximum AC Volts
230 V
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C (TA)
Maximum DC Volts
300 V
Mounting Type
Through Hole
Varistor Voltage (Min)
324 V
Package / Case
Disc 5mm
Varistor Voltage (Typ)
360 V