361KD14-P10 is available for purchase but is not normally stocked.
YAGEO
In Stock: 900
In Stock: 0
360 V 4.5 kA Varistor 1 Circuit Through Hole Disc 14mm
361KD14-P10
DigiKey Part Number
13-361KD14-P10-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
361KD14-P10
Description
VARISTOR 360V 4.5KA DISC 14MM
Detailed Description
Category
Varistor Voltage (Max)
396 V
Manufacturer
Current - Surge
4.5 kA
Series
Energy
93J
Packaging
Bulk
Capacitance @ Frequency
560 pF @ 1 kHz
Maximum AC Volts
230 V
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C (TA)
Maximum DC Volts
300 V
Varistor Voltage (Min)
324 V
Package / Case
Disc 14mm
Varistor Voltage (Typ)
360 V