361KD05J-OTB is available for purchase but is not normally stocked.
In Stock: 0
360 V 800 A Varistor 1 Circuit Through Hole Disc 5mm
361KD05J-OTB
DigiKey Part Number
13-361KD05J-OTB-ND - Tape & Box (TB)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
361KD05J-OTB
Description
VARISTOR 360V 800A DISC 5MM
Detailed Description
Category
Varistor Voltage (Max)
396 V
Manufacturer
Current - Surge
800 A
Series
Energy
16J
Packaging
Tape & Box (TB)
Capacitance @ Frequency
70 pF @ 1 kHz
Maximum AC Volts
230 V
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C (TA)
Maximum DC Volts
300 V
Varistor Voltage (Min)
324 V
Package / Case
Disc 5mm
Varistor Voltage (Typ)
360 V