361KD05-FTR is available for purchase but is not normally stocked.
In Stock: 0
360 V 400 A Varistor 1 Circuit Through Hole Disc 5mm
361KD05-FTR
DigiKey Part Number
13-361KD05-FTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
361KD05-FTR
Description
VARISTOR 360V 400A DISC 5MM
Detailed Description
Category
Varistor Voltage (Max)
396 V
Manufacturer
Current - Surge
400 A
Series
Energy
10J
Packaging
Tape & Reel (TR)
Capacitance @ Frequency
70 pF @ 1 kHz
Maximum AC Volts
230 V
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C (TA)
Maximum DC Volts
300 V
Varistor Voltage (Min)
324 V
Package / Case
Disc 5mm
Varistor Voltage (Typ)
360 V