331KH07J-OTR is available for purchase but is not normally stocked.
In Stock: 0
Eaton - Electronics Division
Datasheet
Eaton - Electronics Division
Datasheet
330 V 1.75 kA Varistor 1 Circuit Through Hole Disc 7mm
331KH07J-OTR
DigiKey Part Number
13-331KH07J-OTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
331KH07J-OTR
Description
VARISTOR 330V 1.75KA DISC 7MM
Detailed Description
Category
Varistor Voltage (Max)
363 V
Manufacturer
Current - Surge
1.75 kA
Series
Energy
28J
Packaging
Tape & Reel (TR)
Capacitance @ Frequency
150 pF @ 1 kHz
Maximum AC Volts
210 V
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C (TA)
Maximum DC Volts
275 V
Varistor Voltage (Min)
297 V
Package / Case
Disc 7mm
Varistor Voltage (Typ)
330 V