331KD20J-OTB is available for purchase but is not normally stocked.
In Stock: 0
330 V 10 kA Varistor 1 Circuit Through Hole Disc 20mm
331KD20J-OTB
DigiKey Part Number
13-331KD20J-OTB-ND - Tape & Box (TB)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
331KD20J-OTB
Description
VARISTOR 330V 10KA DISC 20MM
Detailed Description
Category
Varistor Voltage (Max)
363 V
Manufacturer
Current - Surge
10 kA
Series
Energy
228J
Packaging
Tape & Box (TB)
Capacitance @ Frequency
1200 pF @ 1 kHz
Maximum AC Volts
210 V
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C (TA)
Maximum DC Volts
275 V
Varistor Voltage (Min)
297 V
Package / Case
Disc 20mm
Varistor Voltage (Typ)
330 V