330KH20-FP7.5
DigiKey Part Number
13-330KH20-FP7.5-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
330KH20-FP7.5
Description
VARISTOR 33V 2KA DISC 20MM
Customer Reference
Detailed Description
33 V 2 kA Varistor 1 Circuit Through Hole Disc 20mm
Category
Varistor Voltage (Max)
36.5 V
Current - Surge
2 kA
Series
Energy
23J
Packaging
Bulk
Capacitance @ Frequency
11500 pF @ 1 kHz
Maximum AC Volts
20 V
Operating Temperature
-40°C ~ 140°C (TA)
Maximum DC Volts
26 V
Varistor Voltage (Min)
29.5 V
Package / Case
Disc 20mm
Varistor Voltage (Typ)
33 V