30KPA102A/B is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Direct
YAGEO
In Stock: 0
Datasheet
165.6V Clamp 183A Ipp Tvs Diode Through Hole P600
30KPA102A/B
DigiKey Part Number
13-30KPA102A/BTB-ND - Tape & Box (TB)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
30KPA102A/B
Description
TVS DIODE 102VWM 165.6VC P600
Manufacturer Standard Lead Time
32 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
165.6V
Mfr
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
183A
Series
Power - Peak Pulse
30000W (30kW)
Packaging
Tape & Box (TB)
Power Line Protection
No
Part Status
Active
Applications
General Purpose
Type
Zener
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Unidirectional Channels
1
Mounting Type
Through Hole
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
102V
Package / Case
P600, Axial
Voltage - Breakdown (Min)
113.9V