301KH05J-TR
DigiKey Part Number
13-301KH05J-TR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
301KH05J-TR
Description
VARISTOR 300V 800A DISC 5MM
Customer Reference
Detailed Description
300 V 800 A Varistor 1 Circuit Through Hole Disc 5mm
Category
Varistor Voltage (Max)
330 V
Manufacturer
YAGEO
Current - Surge
800 A
Series
Energy
12J
Packaging
Tape & Reel (TR)
Number of Circuits
1
Part Status
Obsolete
Capacitance @ Frequency
85 pF @ 1 kHz
Maximum AC Volts
190 V
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C (TA)
Maximum DC Volts
250 V
Mounting Type
Through Hole
Varistor Voltage (Min)
270 V
Package / Case
Disc 5mm
Varistor Voltage (Typ)
300 V