2RP800L-8/TR
DigiKey Part Number
13-2RP800L-8/TR-ND - Tape & Reel (TR)
13-2RP800L-8/TRCT-ND - Cut Tape (CT)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
2RP800L-8/TR
Description
GDT 800V 20KA 2 POLE TH
Manufacturer Standard Lead Time
22 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Gas Discharge Tube 800 V 20000A (20kA) ±20% 2 Pole Through Hole
Category
Impulse Discharge Current (8/20µs)
20000A (20kA)
Manufacturer
YAGEO
Tolerance
±20%
Series
Number of Poles
2
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Fail Short
No
Part Status
Active
Mounting Type
Through Hole
Voltage - DC Spark Over (Nom)
800 V