271KH07-OTR is available for purchase but is not normally stocked.
In Stock: 0
270 V 1.2 kA Varistor 1 Circuit Through Hole Disc 7mm
271KH07-OTR
DigiKey Part Number
13-271KH07-OTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
271KH07-OTR
Description
VARISTOR 270V 1.2KA DISC 7MM
Detailed Description
Category
Varistor Voltage (Max)
297 V
Manufacturer
Current - Surge
1.2 kA
Series
Energy
18J
Packaging
Tape & Reel (TR)
Capacitance @ Frequency
185 pF @ 1 kHz
Maximum AC Volts
175 V
Operating Temperature
-40°C ~ 140°C (TA)
Maximum DC Volts
225 V
Varistor Voltage (Min)
243 V
Package / Case
Disc 7mm
Varistor Voltage (Typ)
270 V