271KH05-TR
DigiKey Part Number
13-271KH05-TR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
271KH05-TR
Description
VARISTOR 270V 800A DISC 5MM
Customer Reference
Detailed Description
270 V 800 A Varistor 1 Circuit Through Hole Disc 5mm
Category
Varistor Voltage (Max)
297 V
Current - Surge
800 A
Series
Energy
11J
Packaging
Tape & Reel (TR)
Part Status
Obsolete
Capacitance @ Frequency
95 pF @ 1 kHz
Maximum AC Volts
175 V
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C (TA)
Maximum DC Volts
225 V
Varistor Voltage (Min)
243 V
Package / Case
Disc 5mm
Varistor Voltage (Typ)
270 V