270KH14-F
DigiKey Part Number
13-270KH14-F-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
270KH14-F
Description
VARISTOR 27V 1KA DISC 14MM
Customer Reference
Detailed Description
27 V 1 kA Varistor 1 Circuit Through Hole Disc 14mm
Category
Varistor Voltage (Max)
31 V
Current - Surge
1 kA
Series
Energy
6J
Packaging
Bulk
Capacitance @ Frequency
7400 pF @ 1 kHz
Maximum AC Volts
17 V
Operating Temperature
-40°C ~ 140°C (TA)
Maximum DC Volts
22 V
Varistor Voltage (Min)
24 V
Package / Case
Disc 14mm
Varistor Voltage (Typ)
27 V