270KH10-FTR
DigiKey Part Number
13-270KH10-FTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
270KH10-FTR
Description
VARISTOR 27V 500A DISC 10MM
Customer Reference
Detailed Description
27 V 500 A Varistor 1 Circuit Through Hole Disc 10mm
Category
Varistor Voltage (Max)
31 V
Current - Surge
500 A
Series
Energy
3J
Packaging
Tape & Reel (TR)
Capacitance @ Frequency
3700 pF @ 1 kHz
Maximum AC Volts
17 V
Operating Temperature
-40°C ~ 140°C (TA)
Maximum DC Volts
22 V
Varistor Voltage (Min)
24 V
Package / Case
Disc 10mm
Varistor Voltage (Typ)
27 V